Porady

Porady

Sadzenie roślin cebulowych i kłączy

Rośliny cebulowe dzielimy na te, które sadzimy wiosną i te które sadzimy jesienią. 
Obie grupy sadzimy wg jednego schematu, na głębokość odpowiadającą trzykrotnej wysokości cebul. W miejscu gdzie planujemy założenie rabaty z roślinami cebulowymi warto dodać gotowego podłoża lub wymieszać własną ziemię z kompostem lub obornikiem ok. tydzień wcześniej przed planowanym sadzeniem. Cebule zaprawiamy zaprawą nasienną, następnie sadzimy w przygotowane wcześniej dołki w specjalnych koszyczkach na cebule. 
Gatunki najczęściej sadzone wiosną to: lilie, dalie, irysy, frezje, piwonie, mieczyki, funkie, liliowce. Część z tych roślin kwitnie w tym samym roku latem (dalie, frezje, mieczyki). Rośliny te wykopujemy co roku na przełomie IX/X i przechowujemy w piwnicy, garażu. Pozostałe zaliczają się do roślin wieloletnich i nie wymagają wykopywania.
Gatunki sadzone jesienią to: tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, zimowity, czosnki, śnieżyczki, cebulice, psi ząb, szachownice (cesarskie korony), szafirki, irysy żyłkowane, ranniki, lilie, przebiśnieg. Rośliny te zakwitają następnego roku wiosną (IV, V, VI) i nie wymagają corocznego wykopywania. Po ok. 3-4 latach niektóre z nich należy wykopać i zmienić im miejsce na bogatsze w składniki pokarmowe.
 

Porady

Pielęgnacja formowanych roślin – bonsai

Rośliny formowane wymagają regularnego cięcia dla zachowania formy bonsai. Terminy cięcia dostosowujemy do gatunku drzewka. Pierwsze cięcie bonsai z sosny, cisa, modrzewia i jałowca rozpoczynamy wczesną wiosną, zanim roślina wypuści młode przyrosty. U sosny drugie cięcie wykonujemy w fazie wypuszczania tzw. "świeczek"(V/VI). Latem w miarę potrzeb przycinamy dwukrotnie (VI/VII). Na przełomie VIII/IX wykonujemy ostatnie strzyżenie, aby przycięte pędy zdążyły zdrewnieć. W przypadku sosny i cisa najładniejszy efekt osiągniemy formując z nich kule a w przypadku jałowca i modrzewia poduchy. Drzewka bonsai wymagają regularnego podlewania oraz nawożenia a także w razie potrzeb ochrony przed chorobami i szkodnikami. Wniosek nasuwa się jeden – warto bacznie obserwować swoje bonsai a będą dumą naszego ogrodu.

Porady

Truskawki – sadzenie i pielęgnacja

Wybierając miejsce na posadzenie truskawek powinniśmy wziąć pod uwagę takie, które charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem, gleba jest przepuszczalna, lekko kwaśna, zasobna w składniki pokarmowe (warto przed posadzeniem podsypać gotowym podłożem). Truskawki można sadzić w ciągu całego okresu wegetacyjnego, w miarę ich dostępności, warto pamiętać aby jesienią poprzedniego roku podłoże głęboko przekopać i wymieszać z obornikiem lub kompostem. Po posadzeniu truskawki dobrze podlewamy przez kilka dni. Rozsady sadzimy w rozstawie 30 cm(odległość między roślinami) na 50 cm (odległość między rzędami). Celem uniknięcia zabiegów odchwaszczających truskawki możemy sadzić na tzw. włókninie  (czarnej, zielonej lub brązowej).  Jeśli nie zastosowaliśmy nawozu jesienią, to dobrze jest użyć nawozu organicznego bądź mineralnego do truskawek ok. 3 tygodnie po posadzeniu.  Po ok. 3-4 latach dobrze jest odmłodzić sadzonki truskawek celem utrzymania obfitych zbiorów. 

Porady

Kompostownik – dlaczego warto go mieć?

Kompost to jeden z najbardziej bogatych w składniki odżywcze nawozów, dlatego warto mieć swój własny kompostownik. Można zrobić go samemu, przy niewielkim nakładzie pracy lub kupić gotowy. Ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca (nie za blisko domu, nie w miejscu eksponowanym), najlepiej lekko zacienionego. Nie wszystkie organiczne odpady nadają się do kompostowania. Należy unikać: owoców i warzyw  zmienionych chorobotwórczo, skórek z owoców cytrusowych ponieważ obniżają aktywność mikroorganizmów, chwastów z nasionami, nierozdrobnionych gałęzi, mięsa i kości, papieru gazetowego (kolorowego i czarno-białego), popiołu z innych materiałów niż drewno. Natomiast zdrowy i bogaty w mikroorganizmy glebowe kompost uzyskamy z: ściętej trawy (lekko przesuszonej, gdyż świeża bardzo mocno podnosi temperaturę), zdrowych liści z drzew i krzewów, resztek roślin ozdobnych i warzyw (bez objawów chorób), chwastów bez nasion i chorób, owoców – uszkodzonych i obitych, gałęzi rozdrobnionych na trociny, odpadów roślinnych z gospodarstwa domowego – obierki z warzyw i owoców, resztki potraw, zużyte torebki z herbaty, popiół drzewny (np. z kominka), szary papier (czysty i niezadrukowany).  Dla przyspieszenia procesu kompostowania możemy użyć tzw. przyspieszaczy kompostu. Gotowy do zastosowania kompost otrzymamy w drugim roku od założenia kompostownika.

Porady

Sadzenie drzew owocowych

Drzewa owocowe dostępne są zarówno w pojemnikach, jak i z gołym korzeniem. Te w pojem- nikach mogą być sadzone przez cały rok, natomiast rośliny kopane z gołym korzeniem mogą być sadzone poza okresem wegetacyjnym, czyli wiosną (kwiecień) lub jesienią (październik/listopad). Warto wiedzieć, że największy wybór drzew owocowych dostępny jest właśnie z gołym korzeniem w okresie wiosennym i jesiennym.

Przed posadzeniem należy namoczyć korzeń w wodzie, po czym wykopać dołek, zaprawić go ziemią uniwersalną lub mieszaniną kompostu z ziemią i posadzić tak, aby szczepienie wystawało 10 cm ponad powierzchnię ziemi. Co ważne, korzeń nie może być podwinięty do góry, dlatego przed zasypaniem dołka ziemią, należy sprawdzić ułożenie korzeni. Po zasypa- niu ziemią należy ją dokładnie ubić i obficie podlać.

Większe drzewka jak np. brzoskwinia, śliwa, czereśnia warto także opalikować, aby były bardziej stabilne i lepiej zabezpieczone.

Porady

Cięcie drzew owocowych

Drzewa owocowe należy przycinać wiosną, w okresie luty/marzec przy temperaturze ok 6°C. W pierwszym roku po posadzeniu należy skrócić pęd główny o 1/3 długości. W kolejnych latach, także na wiosnę, pędy boczne należy skracać o połowę, powtarzając tę czynność, aż do uformowania właściwej korony. 
U kilkuletnich drzewek można wykonać cięcie letnie. W tym okresie należy usunąć pędy krzyżujące się i rosnące do środka korony, w celu prześwietlenia drzewka oraz dla lepszego wybarwienia owoców. 
Po każdym cięciu należy posmarować wszystkie rany maścią ogrodniczą w celu uniknięcia infekcji grzybowych.
 

Porady

Nawożenie drzew owocowych

Nawożenie drzew owocowych
Wiosną (kwiecień) należy rozpocząć nawożenie azotowe, ale tylko w sytuacji, gdy przy sadzeniu jesiennym do dołka nie był dodany kompost . W maju lub czerwcu należy zastosować drugą dawkę nawozu, jednak tym razem wieloskładnikowego trzymając się zaleceń producenta podanych na etykiecie. 
Jesienią (wrzesień) można zastosować nawóz fosforowy lub jesienny uniwersalny dla wzmocnienia drzewka przed zimą.  W przypadku starszych roślin nawożenie przeprowadzamy tak samo.
 

Porady

Sadzenie róż

Jeżeli róża została zakupiona w pojemniku, to może być sadzona przez cały okres wegetacji (czyli przez cały rok). Inaczej wygląda sytuacja w przypadku róż zakupionych z gołym korzeniem, ponieważ mogą one być sadzone wiosną (kwiecień), bądź jesienią (wrzesień/październik). 
Rośliny z gołym korzeniem wymagają namoczenia w wodzie przed posadzeniem, natomiast róże z pojemnika mogą być sadzone bezpośrednio bez uprzedniego namaczania. 
Krzew należy posadzić do dołka wzbogaconego ziemią uniwersalną lub mieszanką ziemi z kompostem, przysypując ziemią około 5 cm poniżej miejsca szczepienia. Następnie należy delikatnie ubić ziemię i obficie podlać. 
Po posadzeniu róży z gołym korzeniem należy przyciąć pędy nad trzecim/czwartym oczkiem skierowanym na zewnątrz krzewu.
 

Porady

Cięcie żywopłotów iglastych i liściastych

Cięcie żywopłotów iglastych z żywotnika (thui), cisa i cyprysika zaczynamy zaraz po posadzeniu wiosną lub w razie potrzeby ponownie latem (czerwiec/lipiec). Używamy do tego ostrych nożyc, dobrej jakości. Podczas pochmurnej pogody skracamy o połowę tegoroczne pędy, wykonując cięcia systematycznie co roku. Regularne cięcia powodują zagęszczanie się naszego żywopłotu. 
W przypadku roślin liściastych z gołym korzeniem (grab, buk, ligustr, berberys) cięcie wykonujemy wiosną zaraz po posadzeniu skracając pędy na wysokości 15cm w celu zagęszczenia się krzewów od dołu oraz 2-3 razy w sezonie(czerwiec/lipiec). Czynności te powtarzamy co roku aż do uzyskania zamierzonego efektu. Wszystkie cięcia staramy się wykonać w dni bezdeszczowe, ale nie upalne.
 

Porady

Zakładanie trawnika

Aby prawidłowo przygotować powierzchnię pod trawnik, należy rozpocząć prace od usunięcia kamieni oraz chwastów, a następnie przekopać ziemię na głębokość ok. 20cm. Następnym krokiem jest wyrównanie i przegrabienie podłoża, zalecane jest również wzbogacenie podłoża żyzną ziemią oraz nawozem wieloskładnikowym. Najlepszą porą na wysiew jest przełom IV/V lub VIII/IX (dzień bezdeszczowy, bezwietrzny). Przed posianiem trawy zraszamy powierzchnię wodą po czym możemy rozpocząć wysiewanie nasion. Używamy do tego specjalnego siewnika do trawy, lub robimy to ręcznie rozsiewając  trawę metodą na krzyż (dzielimy całość nasion na dwie części, pierwszą z nich wysiewamy  idąc wzdłuż terenu, a drugą – w poprzek). Kolejną czynnością jaką należy wykonać jest delikatne przegrabienie terenu a następnie jego przewalcowanie i podlewanie które kontynuujemy do momentu uzyskania wschodów.

Porady

Cięcie hortensji bukietowych i ogrodowych

Hortensja bukietowa, kwitnąca na pędach jednorocznych wymaga dla prawidłowego rozwoju regularnych, corocznych cięć. Odpowiednią porą na wykonanie tego zabiegu jest wczesna wiosna (III), zanim roślina zdoła rozwinąć liście. Skracamy zeszłoroczne pędy do wysokości ok. 20 cm. Pod koniec sierpnia wycinamy przekwitłe kwiatostany tuż pod miejscem ich wyrastania. W przypadku hortensji ogrodowej cięcie wygląda nieco inaczej, gdyż kwiaty rozwijają się na pędach dwuletnich. Usuwamy jedynie przekwitłe kwiatostany wycinając je tuż pod miejscem ich wyrośnięcia. Porą na wykonywanie tego typu cięć jest sierpień, przy bezdeszczowej pogodzie. 

Porady

Jak sadzić pnącza

Pnącza możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny, najlepszą porą jest jednak wiosna. W zależności od wymagań siedliskowych danej odmiany wybieramy odpowiednie dla nich miejsce. Większość pnączy preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, stanowisko słoneczne lub półcieniste (wyjątkiem są bluszcze oraz hortensje pnące), osłonięte od wiatrów. Sadzenie rośliny rozpoczynamy od przygotowania dołka o wymiarach dwa razy większych niż bryła sadzonki, który uzupełniamy żyzną glebą. W przypadku powojników dodatkowo stosujemy drenaż z keramzytu lub żwiru na dnie dołka. Kolejnym krokiem jest umiejscowienie bryły pnącza odpowiednio ok. 3cm niżej niż rosło dotychczas. Na koniec obficie podlewamy roślinę. 

Porady

Sadzenie roślin cebulowych i kłączy

Rośliny cebulowe dzielimy na te, które sadzimy wiosną i te które sadzimy jesienią. 
Obie grupy sadzimy wg jednego schematu, na głębokość odpowiadającą trzykrotnej wysokości cebul. W miejscu gdzie planujemy założenie rabaty z roślinami cebulowymi warto dodać gotowego podłoża lub wymieszać własną ziemię z kompostem lub obornikiem ok. tydzień wcześniej przed planowanym sadzeniem. Cebule zaprawiamy zaprawą nasienną, następnie sadzimy w przygotowane wcześniej dołki w specjalnych koszyczkach na cebule. 
Gatunki najczęściej sadzone wiosną to: lilie, dalie, irysy, frezje, piwonie, mieczyki, funkie, liliowce. Część z tych roślin kwitnie w tym samym roku latem (dalie, frezje, mieczyki). Rośliny te wykopujemy co roku na przełomie IX/X i przechowujemy w piwnicy, garażu. Pozostałe zaliczają się do roślin wieloletnich i nie wymagają wykopywania.
Gatunki sadzone jesienią to: tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, zimowity, czosnki, śnieżyczki, cebulice, psi ząb, szachownice (cesarskie korony), szafirki, irysy żyłkowane, ranniki, lilie, przebiśnieg. Rośliny te zakwitają następnego roku wiosną (IV, V, VI) i nie wymagają corocznego wykopywania. Po ok. 3-4 latach niektóre z nich należy wykopać i zmienić im miejsce na bogatsze w składniki pokarmowe.
 

Porady

Pielęgnacja formowanych roślin – bonsai

Rośliny formowane wymagają regularnego cięcia dla zachowania formy bonsai. Terminy cięcia dostosowujemy do gatunku drzewka. Pierwsze cięcie bonsai z sosny, cisa, modrzewia i jałowca rozpoczynamy wczesną wiosną, zanim roślina wypuści młode przyrosty. U sosny drugie cięcie wykonujemy w fazie wypuszczania tzw. "świeczek"(V/VI). Latem w miarę potrzeb przycinamy dwukrotnie (VI/VII). Na przełomie VIII/IX wykonujemy ostatnie strzyżenie, aby przycięte pędy zdążyły zdrewnieć. W przypadku sosny i cisa najładniejszy efekt osiągniemy formując z nich kule a w przypadku jałowca i modrzewia poduchy. Drzewka bonsai wymagają regularnego podlewania oraz nawożenia a także w razie potrzeb ochrony przed chorobami i szkodnikami. Wniosek nasuwa się jeden – warto bacznie obserwować swoje bonsai a będą dumą naszego ogrodu.

Porady

Truskawki – sadzenie i pielęgnacja

Wybierając miejsce na posadzenie truskawek powinniśmy wziąć pod uwagę takie, które charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem, gleba jest przepuszczalna, lekko kwaśna, zasobna w składniki pokarmowe (warto przed posadzeniem podsypać gotowym podłożem). Truskawki można sadzić w ciągu całego okresu wegetacyjnego, w miarę ich dostępności, warto pamiętać aby jesienią poprzedniego roku podłoże głęboko przekopać i wymieszać z obornikiem lub kompostem. Po posadzeniu truskawki dobrze podlewamy przez kilka dni. Rozsady sadzimy w rozstawie 30 cm(odległość między roślinami) na 50 cm (odległość między rzędami). Celem uniknięcia zabiegów odchwaszczających truskawki możemy sadzić na tzw. włókninie  (czarnej, zielonej lub brązowej).  Jeśli nie zastosowaliśmy nawozu jesienią, to dobrze jest użyć nawozu organicznego bądź mineralnego do truskawek ok. 3 tygodnie po posadzeniu.  Po ok. 3-4 latach dobrze jest odmłodzić sadzonki truskawek celem utrzymania obfitych zbiorów. 

Porady

Kompostownik – dlaczego warto go mieć?

Kompost to jeden z najbardziej bogatych w składniki odżywcze nawozów, dlatego warto mieć swój własny kompostownik. Można zrobić go samemu, przy niewielkim nakładzie pracy lub kupić gotowy. Ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca (nie za blisko domu, nie w miejscu eksponowanym), najlepiej lekko zacienionego. Nie wszystkie organiczne odpady nadają się do kompostowania. Należy unikać: owoców i warzyw  zmienionych chorobotwórczo, skórek z owoców cytrusowych ponieważ obniżają aktywność mikroorganizmów, chwastów z nasionami, nierozdrobnionych gałęzi, mięsa i kości, papieru gazetowego (kolorowego i czarno-białego), popiołu z innych materiałów niż drewno. Natomiast zdrowy i bogaty w mikroorganizmy glebowe kompost uzyskamy z: ściętej trawy (lekko przesuszonej, gdyż świeża bardzo mocno podnosi temperaturę), zdrowych liści z drzew i krzewów, resztek roślin ozdobnych i warzyw (bez objawów chorób), chwastów bez nasion i chorób, owoców – uszkodzonych i obitych, gałęzi rozdrobnionych na trociny, odpadów roślinnych z gospodarstwa domowego – obierki z warzyw i owoców, resztki potraw, zużyte torebki z herbaty, popiół drzewny (np. z kominka), szary papier (czysty i niezadrukowany).  Dla przyspieszenia procesu kompostowania możemy użyć tzw. przyspieszaczy kompostu. Gotowy do zastosowania kompost otrzymamy w drugim roku od założenia kompostownika.

Porady

Sadzenie drzew owocowych

Drzewa owocowe dostępne są zarówno w pojemnikach, jak i z gołym korzeniem. Te w pojem- nikach mogą być sadzone przez cały rok, natomiast rośliny kopane z gołym korzeniem mogą być sadzone poza okresem wegetacyjnym, czyli wiosną (kwiecień) lub jesienią (październik/listopad). Warto wiedzieć, że największy wybór drzew owocowych dostępny jest właśnie z gołym korzeniem w okresie wiosennym i jesiennym.

Przed posadzeniem należy namoczyć korzeń w wodzie, po czym wykopać dołek, zaprawić go ziemią uniwersalną lub mieszaniną kompostu z ziemią i posadzić tak, aby szczepienie wystawało 10 cm ponad powierzchnię ziemi. Co ważne, korzeń nie może być podwinięty do góry, dlatego przed zasypaniem dołka ziemią, należy sprawdzić ułożenie korzeni. Po zasypa- niu ziemią należy ją dokładnie ubić i obficie podlać.

Większe drzewka jak np. brzoskwinia, śliwa, czereśnia warto także opalikować, aby były bardziej stabilne i lepiej zabezpieczone.

Porady

Cięcie drzew owocowych

Drzewa owocowe należy przycinać wiosną, w okresie luty/marzec przy temperaturze ok 6°C. W pierwszym roku po posadzeniu należy skrócić pęd główny o 1/3 długości. W kolejnych latach, także na wiosnę, pędy boczne należy skracać o połowę, powtarzając tę czynność, aż do uformowania właściwej korony. 
U kilkuletnich drzewek można wykonać cięcie letnie. W tym okresie należy usunąć pędy krzyżujące się i rosnące do środka korony, w celu prześwietlenia drzewka oraz dla lepszego wybarwienia owoców. 
Po każdym cięciu należy posmarować wszystkie rany maścią ogrodniczą w celu uniknięcia infekcji grzybowych.
 

Porady

Nawożenie drzew owocowych

Nawożenie drzew owocowych
Wiosną (kwiecień) należy rozpocząć nawożenie azotowe, ale tylko w sytuacji, gdy przy sadzeniu jesiennym do dołka nie był dodany kompost . W maju lub czerwcu należy zastosować drugą dawkę nawozu, jednak tym razem wieloskładnikowego trzymając się zaleceń producenta podanych na etykiecie. 
Jesienią (wrzesień) można zastosować nawóz fosforowy lub jesienny uniwersalny dla wzmocnienia drzewka przed zimą.  W przypadku starszych roślin nawożenie przeprowadzamy tak samo.
 

Porady

Sadzenie róż

Jeżeli róża została zakupiona w pojemniku, to może być sadzona przez cały okres wegetacji (czyli przez cały rok). Inaczej wygląda sytuacja w przypadku róż zakupionych z gołym korzeniem, ponieważ mogą one być sadzone wiosną (kwiecień), bądź jesienią (wrzesień/październik). 
Rośliny z gołym korzeniem wymagają namoczenia w wodzie przed posadzeniem, natomiast róże z pojemnika mogą być sadzone bezpośrednio bez uprzedniego namaczania. 
Krzew należy posadzić do dołka wzbogaconego ziemią uniwersalną lub mieszanką ziemi z kompostem, przysypując ziemią około 5 cm poniżej miejsca szczepienia. Następnie należy delikatnie ubić ziemię i obficie podlać. 
Po posadzeniu róży z gołym korzeniem należy przyciąć pędy nad trzecim/czwartym oczkiem skierowanym na zewnątrz krzewu.
 

Porady

Cięcie żywopłotów iglastych i liściastych

Cięcie żywopłotów iglastych z żywotnika (thui), cisa i cyprysika zaczynamy zaraz po posadzeniu wiosną lub w razie potrzeby ponownie latem (czerwiec/lipiec). Używamy do tego ostrych nożyc, dobrej jakości. Podczas pochmurnej pogody skracamy o połowę tegoroczne pędy, wykonując cięcia systematycznie co roku. Regularne cięcia powodują zagęszczanie się naszego żywopłotu. 
W przypadku roślin liściastych z gołym korzeniem (grab, buk, ligustr, berberys) cięcie wykonujemy wiosną zaraz po posadzeniu skracając pędy na wysokości 15cm w celu zagęszczenia się krzewów od dołu oraz 2-3 razy w sezonie(czerwiec/lipiec). Czynności te powtarzamy co roku aż do uzyskania zamierzonego efektu. Wszystkie cięcia staramy się wykonać w dni bezdeszczowe, ale nie upalne.
 

Porady

Zakładanie trawnika

Aby prawidłowo przygotować powierzchnię pod trawnik, należy rozpocząć prace od usunięcia kamieni oraz chwastów, a następnie przekopać ziemię na głębokość ok. 20cm. Następnym krokiem jest wyrównanie i przegrabienie podłoża, zalecane jest również wzbogacenie podłoża żyzną ziemią oraz nawozem wieloskładnikowym. Najlepszą porą na wysiew jest przełom IV/V lub VIII/IX (dzień bezdeszczowy, bezwietrzny). Przed posianiem trawy zraszamy powierzchnię wodą po czym możemy rozpocząć wysiewanie nasion. Używamy do tego specjalnego siewnika do trawy, lub robimy to ręcznie rozsiewając  trawę metodą na krzyż (dzielimy całość nasion na dwie części, pierwszą z nich wysiewamy  idąc wzdłuż terenu, a drugą – w poprzek). Kolejną czynnością jaką należy wykonać jest delikatne przegrabienie terenu a następnie jego przewalcowanie i podlewanie które kontynuujemy do momentu uzyskania wschodów.

Porady

Cięcie hortensji bukietowych i ogrodowych

Hortensja bukietowa, kwitnąca na pędach jednorocznych wymaga dla prawidłowego rozwoju regularnych, corocznych cięć. Odpowiednią porą na wykonanie tego zabiegu jest wczesna wiosna (III), zanim roślina zdoła rozwinąć liście. Skracamy zeszłoroczne pędy do wysokości ok. 20 cm. Pod koniec sierpnia wycinamy przekwitłe kwiatostany tuż pod miejscem ich wyrastania. W przypadku hortensji ogrodowej cięcie wygląda nieco inaczej, gdyż kwiaty rozwijają się na pędach dwuletnich. Usuwamy jedynie przekwitłe kwiatostany wycinając je tuż pod miejscem ich wyrośnięcia. Porą na wykonywanie tego typu cięć jest sierpień, przy bezdeszczowej pogodzie. 

Porady

Jak sadzić pnącza

Pnącza możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny, najlepszą porą jest jednak wiosna. W zależności od wymagań siedliskowych danej odmiany wybieramy odpowiednie dla nich miejsce. Większość pnączy preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, stanowisko słoneczne lub półcieniste (wyjątkiem są bluszcze oraz hortensje pnące), osłonięte od wiatrów. Sadzenie rośliny rozpoczynamy od przygotowania dołka o wymiarach dwa razy większych niż bryła sadzonki, który uzupełniamy żyzną glebą. W przypadku powojników dodatkowo stosujemy drenaż z keramzytu lub żwiru na dnie dołka. Kolejnym krokiem jest umiejscowienie bryły pnącza odpowiednio ok. 3cm niżej niż rosło dotychczas. Na koniec obficie podlewamy roślinę.