Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej o cookie
Godziny otwarcia
Poniedziałek-Sobota
08:00-16:00
Centrum Ogrodnicze Urbanikowie
ul. Myślenicka 164
30-698 Kraków
T: +48 668 678 879 - Sprzedaż T:.+48 604 997 008
E: centrum@urbanikowie.pl
Centrum Ogrodnicze Urbanikowie
ul. Myślenicka 164
30-698 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek-Sobota
08:00-16:00
Centrum Ogrodnicze Urbanikowie
ul. Myślenicka 164
30-698 Kraków
T: +48 668 678 879 - Sprzedaż T:.+48 604 997 008
E: centrum@urbanikowie.pl
Centrum Ogrodnicze Urbanikowie
ul. Myślenicka 164
30-698 Kraków
Wiele roślin nie tylko pięknie kwitnie, ale jest także skutecznym wabikiem na owady, takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle. Warto wiedzieć, że oprócz drzew owocowych taką zdolność posiada również wiele krzewów ozdobnych. Ma to ogromne znaczenie, gdyż owady zapylają kwiaty, są też ważnymi sprzymierzeńcami w walce z niektórymi szkodnikami.
Do roślin miododajnych zaliczamy: lipę, głóg dwuszyjkowy, robinię akacjową, budleję dawida, katalpę (surmia), mahonięa, ligustra, tamaryszka, śnieguliczkę, kwitnące przez całe lato różne. Wśród niskich krzewinek oraz bylin warto wymienić wrzosy, wrzośce, lawendę czy jeżówki.
Wbrew pozorom również zimą ogród może zachwycać różnorodnością barw. Prócz roślin iglastych, które praktycznie przez cały rok zdobią ogrody są też rośliny liściaste, które właśnie w tym okresie prezentują się naprawdę imponująco. Wielobarwne owoce, pędy o niebanalnych kształtach i kolorach, zasuszone czy też młode kwiatostany zachwycają swoim pięknem w objęciach mrozu. Dlatego warto mieć w swoim ogrodzie takie rośliny jak: ostrokrzew, dereń biały, wierzba babilońska, jarząb pospolity, oczar, hortensja bukietowa, ognik, kalina koralowa, rajska jabłoń, irga.
Praktyka znana od lat zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Powód jest prosty: drzewa takie zajmują mało miejsca a wyglądają efektownie i oryginalnie. Najlepiej wybrać ścianę południową lub zachodnią. Nie jest to metoda dla początkujących ogrodników, gdyż wymaga wiedzy na temat cięcia i formowania oraz sporo czasu. Alternatywę stanowią gotowe sadzonki, które coraz częściej można nabyć w dobrych centrach ogrodniczych. Najłatwiejsze do formowania są jabłonie, grusze, śliwy oraz czereśnie. Aby uzyskać efektowne drzewko potrzeba conajmniej 4 lat. Rezultatem naszych starań jest piękne kwitnienie wiosną oraz obfite owocowanie.
Są to pionowe ogrody skonstruowane na ścianach budynków lub w ich wnętrzach. Można tutaj użyć wielu gatunków roślin, m.in. takich jak: paprocie, trawy, bluszcze, żurawki, barwinki itp. Mimo swoich rozmiarów formy te są z reguły bardzo lekkie. Konstrukcje tego typy sprawdzają się głównie w miastach, gdzie jak wiadomo brakuje wolnej przestrzeni. Rośliny oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń a także są atrakcyjniejsze niż tradycyjne nasadzenia.
Zielone dachy mogą być alternatywą dla tradycyjnych ogrodów. Zakładanie takich ogrodowych konstrukcji jest coraz łatwiejsze, wystarczy niewielki daszek lub wiata o małym spadku. Polecanymi w tego typu nasadzeniach gatunkami roślin są: rozchodniki, rojniki, mchy, zioła, niskie trawy, gdyż nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Oprócz funkcji dekoracyjnej nie można nie docenić ich funkcji ekologicznej tj.: pochłanianie zanieczyszczeń, gromadzenie wody opadowej, pozytywny wpływ na mikroklimat. Chronią także dach przed promieniami UV, uszkodzeniami mechanicznymi oraz wahaniami temperatury.
Choć przepisy na niektóre potrawy z kwiatami w roli głównej można znaleźć w niejednej "babcinej" książce kucharskiej to wciąż mało kto o tym wie. Kwiaty oprócz funkcji dekoracyjnej są smacznym i ciekawym dodatkiem do potraw. Pamiętajmy o tym, aby kwiaty zbierać rano i nie w pełni rozkwitnięte. Najlepsze będą te zebrane z własnego ogródka lub łąki pod lasem. Spośród najbardziej popularnych i najsmaczniejszych warto wymienić nasturcję, nagietka, bratka, floksy, różę pomarszczoną, bez czarny, cukinię, dynię, akację oraz lawendę.
Są rośliny, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także uwodzą zapachem. Warto posadzić je w pobliżu miejsc, gdzie często przebywamy, np. przy tarasach, altanach, w donicach na parapetach. Dodatkową zaletą tych roślin jest fakt, że odstraszają uciążliwe owady. Przykładem takich roślin są: lawenda, komarowiec, macierzanki. Pozostałe rośliny rabatowe, które zasługują na naszą uwagę ze względów zapachowych to: róże, floksy wiechowate, lilie, hiacynty, konwalie oraz krzewy takie jak: lilak pospolity, jaśminowiec wonny, kalina angielska.
Jeśli chcemy mieć modny i stylowy ogród zainspirujmy się ogrodami preriowymi. Uspakajający szum traw, piękne kwiatostany przeniosą nas w zupełnie inne, magiczne miejsce. Trawy ozdobne dobrze komponują się z kwiatami rabatowymi ale również mogą stanowić tło dla kwiatów posadzonych w donicach, koszach wiklinowych itp. Jesienią dodadzą uroku rabatom zmieniając kolor z intensywnie zielonego na różne odcienie czerwieni.
Bambus - brzmi egzotycznie? Nic bardziej mylnego. Możemy go uprawiać w donicach na tarasie lub w ogrodzie. Wprowadzi trochę orientalnego klimatu a także może stanowić naturalny parawan, np. przed sąsiadem. Niskie temperatury nie są dla niego problemem. Niektóre gatunki są również atrakcyjne zimą. Jest dobrą alternatywą dla osób, które nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na pielęgnację, gdyż nie jest wymagający. Oprócz gigantów wśród bambusów znajdziemy również gatunki niższe, odpowiednie do mniejszych ogrodów.
Bądźmy EKO! Dajmy drugie życie niechcianym, niepotrzebnym przedmiotom. Zardzewiała konewka, rower, dzbanek, stare wiadro lub kredens wcale nie muszą wylądować w koszu. Prezentujemy proste kwiatowe kompozycje, które zachwycają pomysłowością.
Warzywnik nie musi być klasyczną grządką w ogrodzie. Wcale nie potrzebujemy do tego dużo miejsca, wystarczy balkon a nawet parapet. Przedstawiamy kilka prostych sposobów na świeże, zdrowe warzywa i zioła prosto z krzaczka.
Proponujemy niestandardowe podejście do ogrodowych rabat. Wprowadźmy do ogrodu trochę oryginalności. Mobilne nasadzenia w donicach dają nam możliwość zmiany aranżacji w każdej chwili. Wiemy jak trudno jest podjąć decyzję o kształcie i wyglądzie rabaty, która będzie cieszyła przez najbliższe lata. Ogród w donicach to alternatywa dla osób lubiących częste zmiany.
Aby wprowadzić nieco oryginalności do naszych ogrodów proponujemy łatwe rozwiązanie. Niektórym roślinom, takim jak bukszpany, cisy, żywotniki czy jałowce możemy nadać niebanalne kształty. Formowanie roślin najlepiej zaczynać gdy roślina jest jeszcze niewielka a potem wystarczy tylko regularne i systematyczne przycinanie. Na efekt końcowy trzeba niekiedy czekać kilka a nawet kilkanaście lat, dlatego coraz powszechniejsze w sprzedaży są już gotowe uformowane rośliny o niemałych rozmiarach (m.in. oferowane w naszym centrum). Różnorodność form i kształtów sprawia że każdy znajdzie coś dla siebie do swojego ogrodu czy na taras. Rośliny takie prezentują się bowiem niezwykle pięknie zarówno w ogrodach jak i donicach.